A budapesti fogorvosnál az optimális tulajdonságú amalgámot akkor nyerünk, ha a reszeléket a megkívánt mennyiségű higannyal ötvözzük. Ezt az arányt a reszeléket gyártó cég szokta közölni. így tudjuk, hogy a 72,5% ezüstből és 27,5% ónból álló Black-féle resze lékből 60 súlyszázalékot kell 40 súlyszázalék higannyal ötvözni.
Ezen arány betartása fontos, csak úgy tartható be, ha a reszeléket is, higanyt is súly szerint mérjük, mielőtt össze-kevernénk a fogászaton. E mérést megkönnyíti egyenlőtlen karú mérleg használata (pl. Black-reszelékhez 6:4 legyen a mérlegkarok aránya, a rövidebb mérlegkarra szerelt csészébe kerül a reszelék, s ennek mennyiségét kell a hosszabb mérlegkarra szerelt csészébe adott higannyal kiegyensúlyozni.)
A fogászat a klinikán a szférikus amalgám használatakor a szemcsék egyenlő mérete folytán a súlymérés kevesebb időbe kerülő térfogatméréssel jól helyettesíthető. A legjobb cégek ezen kívánatos arány biztosítására adagoltan hozzák forgalomba mind a reszeléket, mind a higanyt, ami drága ugyan, de a rendelőben munkaidőt takarít meg. Nálunk jelenleg ilyen adagolt amalgám nem kapható, a reszeléket általában becsiszolt üvegdugós üvegcsében, a higanyt fából vagy műanyagból készült cseppentőben szokták tartani.
Ha a szakrendelésen mindig ugyanazt a gyárt mányú reszeléket használják, könnyen szerkeszthető annak optimális ötvözé sére megfelelő mérleg. A munka minősége érdekében megkívánjuk, hogy már előzetesen kimért reszeléket és higanyt keverjünk össze.
Az amalgám feldolgozása. A mért reszeléket és higanyt a dörzscsészébe ürítjük, üveg- vagy porcelánrúddal addig dörzsöljük (jobb, ha a csészét nem kéz ben tartjuk, hanem egyik kezünkkel asztalon rögzítjük), míg egyenletes, képlé keny masszát nem nyerünk. Ezt gumiba vagy szarvasbőrbe fogva alaposan meggyúrjuk, nem szabad kézbe fognunk, mert a kéz verejtékéből ellenőrizhetetlen mennyiségű folyadékot vesz fel, s ez kedvezőtlenül befolyásolja a kész amalgám térfogat-állandóságát. Gyúrás közben vagy után nem kell az amal- gámból kipréselnünk higanyfölösleget, ha ti. súly szerint mért mennyiségben kevertük a reszeléket és a higanyt, a plasztikus ötvözetben sem lehet higany fölösleg, tehát nincs mit eltávolítanunk.
A legjobb fogtömések és fogászati kezelés. Néhány további téma, mely részletesebb megismerése mindenki számára hasznos lehet: fogorvos a 13. kerületben, fogászati klinika, fogtömés ára, Budapesti kezelés, fogászati kezelés a 13. kerületben.
Megosztás a facebookonA fogorvosnál a fog tömés közben egyéb fémeket is kevernek még az ötvözőüzemek az ezüstamalgámhoz, pl. a színtartóság javítására cinket, a keménység növelésére rezet.
Ezek a nemes amalgámok úgy készülnek, hogy a fé meket (az egyetlen higany híján) az ötvözőüzemben olvasztják össze, s a cseppfolyós keverékből rudakat öntenek. E rudakból készül forgácsolással, porrátörés- sel, őrléssel az ún. reszelék. A fogászat minél apróbbak ennek szemcséi, annál nagyobb felületen tudja a fogorvosi rendelőben hozzáadott higany megtámadni, annál hamarabb és könnyebben amalgamálódik.
A fogászati reszelék — gyártási módjától függően — forgácsokból, finom lapocskákból (fóliákból) vagy meghatározott nagyságú, többnyire sokszögű, esetleg legömbölyített fogorvos. Ha a rézamal- szemcsékből áll. Újabban a megolvasztott ötvözetet gám lapocskákat Bun- nagy nyomású levegővel szétpermetezik, ez úton igen sen-láng fölött vattával kis átmérőjű, egyenletes nagyságú gömböcskéket nyer- benmelegljök, nemlen szférikus amalgam).
Nemes amalgámrol akkor Hg-gőz a levegőbe beszélünk, ha a reszelék nemesfémtartalma legalább 50% — ez gyakorlatilag mindig az ezüsttartalom. A modern amalgámok 50—67 súly% Ag-ot tartalmaznak. Egyrészt a reszelékben tartalmazott ezüst és ón, másrészt a reszelék és a hozzákevert higany arányától függ, hogy a nyert amalgám keményedése közben milyen irányban és mértékben változtatja térfogatát. A reszelék egyébként attól függően különböző mennyiségű higanyt tud felvenni, hogy frissen ké szült-e, vagy már huzamosabb időn át állt. A reszeléknek ezt a változását öregedésnek nevezik, melegítés és intenzív fénybehatás által az öregedési idő csökkenthető, ami azért előnyös, mert a megöregedett reszelék tulajdonságai állan dók. Ezért jó gyárakból csak mesterségesen öregített reszelék kerül forgalomba.
A fog tömőanyagai és egyéb érdekességek. A fogtömés legjobb témái Budapest és környéki fogorvos tömése.
Megosztás a facebookonA modern tömés előkészítése a fogorvosnál a barázdák és a gödröcskék mélyén a caries mai ismereteink szerint a zománc szerkezetének tökéletlensége folytán keletkezik: jellemző rá, hogy behatolási kapuja kicsiny, a zománcban is szétterjed a prizmák lefutási irányának megfelelően, s amint elérte a dentint, a zománcot alávájva terjed széliében is.
Ennek figyelembevételével kell a fogászaton a szuvas gócot megnyitnunk: a dentintámasztékától fosztott zománcot vésővel — kézi erővel, esetleg kalapáccsal ütve a vésőre — betörjük, a véső köszörült oldala a gödröcske, ill. barázda centruma felé tekint. Ha a fogszuvasodás még kicsiny, és nem sikerült a leírt módon betörnünk a zománcot, a góc feltárását egyenes-, esetleg könyökdarabba fogott lencsekővel, gyémánttal végezzük.
Amint a fogorvos a dentinbe értünk, a praeparálást célszerűen kúpfúróval folytathatjuk, amelyet a dentin legfelszínesebb rétegében vezetünk a fissura mentén a még ép zománc alá, a fúró által dentintámasztékától megfosztott zománcot a fúrót kifelé húzva letörjük. Így tárjuk fel az egész fissurarendszert a mesialis és a distalis oldali záró zománclécig.
Nagyőrlőn, főképpen alsó nagyőrlőkön a feltárást 5-6 mm átmérőjű keskeny gyémántkerékkel is végezhetjük, a legeredményesebben turbinával forgatott kis csonkakúp alakú vagy hengerded gyémánttal dolgozunk, mellyel egy ütemben végezzük a feltárás fentebb leírt két mozzanatát a fogászaton. Ezt követően azonban körül kell járnunk a kialakuló üreget az axialis falak mentén kúpfúróval, hogy legalább e helyeken kialakítsuk az üreg lapos pulpalis falát, axialis falainak enyhe divergálását a pulpalis fal irányába és az éles axiopulpalis éleket.
Felső nagyőrlőkön eltérhetünk attól az általános szabálytól, hogy a rágófelszín barázdarajzolatát az üregbe kell foglalnunk, mert e fogak rágófelszínét a crista transversa kiterjedtebb mesialis és kisebb distalis barázdarendszerre osztja. Ha csak az egyik barázdarendszer betegedett meg, elegendő a kérdéses záróléctől a crista transversáig haladni a praeventiv extensióval, ha a caries a cristát alávájta, az üreget az egész rágófelszínre ki kell terjeszteni.
Ha a leírt módon a fogász által feltárt, kiterjesztett és megfelelő tartási formájúra alakított üreg mélyén nincs caries, lapos végű kúpfúróval simára gyaluljuk az egész pulpalis falat. Ha viszont szuvas dentint találunk, a legcélszerűbb módon kanálexkavátorral kikaparjuk.
E célra egyébként gömbfúrót is használhatunk.
Nem kell az üreg pulpalis falát egész kiterjedésében a caries legmélyebbre hatolt pontjának megfelelően kiképeznünk, a tömés tartását és ellenállását kellően biztosítja az axialis falak mentén praeparált perem, az üreg közepe tájának gömbszeletszerű be-mélyedése ellenére is szilárdan áll a modern tömés a fogászat.
A fogorvos az előkészítés utolsó műszeres szakasza a zománcszélek ferdére faragása és simára gyalulása, ezt vésővel, esetleg zománcbárddal végezhetjük, de használhatunk e célra finom szemcséjű kicsiny hengeres követ, konvencionális sebességgel forgatott gyémántot is. A szabályosan praeparált I. osztályú rágófelszíni üregben élt csupán a pulpalis fal és az axialis falak között képezünk, míg az egyes axialis falak enyhe görbülettel folytatódnak egymásban.
Fogtömés kivitelezése és előkészítése. Néhány további téma, mely mindenki számára izgalmas és hasznos lehet: fogszuvasodás kezelése Budapesten, fogorvos a közelben, fogszuvasodás megelőzése, fogászat a kerületben, Budapest klinika.
Megosztás a facebookon